Tips på andra ställen med böcker på olika språk
» Nypon förlag ger ut lättlästa böcker på flera språk.
» Hegas förlag ger ut lättlästa böcker på arabiska.
» Fenix förlag ger ut böcker på arabiska
» Lyssna på sagor på olika språk:
ollybolly.org
Lyssna, läs och titta. Lätt animerade sagor på 10 språk som det inte alltid är så lätt att hitta böcker på i Sverige.
» www.worldstories.org.uk
Lyssna, läs och titta på bilderna. Folksagor och nyare berättelser på flera olika språk.
» KidsRead Abonnemangstjänst med barnböcker för 0-12 år. Appen/tjänsten finns för Iphone och Ipad. Böcker på många språk men flesta på svenska, engelska, spanska, farsi och arabiska.
» Storytel
Abonnemangstjänst med barn- och ungdomsböcker. Finns på ett flertal språk. Kolla i listan Välj land längst ner på sidan.
» Ugglo är en läs- och språkinlärningstjänst för förskola och skola med 1.000 ljudbilderböcker på över 35 olika språk. (uppgift från Ugglos startsida 190205)
» Polyglutt är "en digital bilderbokstjänsten för att arbeta med språkutveckling och litteratur i förskolan. Tjänstens unika egenskap är att alla böcker finns inlästa på svenska och många av böckerna finns även inlästa på flera andra språk (inklusive TAKK och TSP)." från Inläsningstjänst hemsida.