Kan inte bli fel
Till slut är alla klara. Och då läser vi upp och delar våra recept med varandra. Vi skrattar. För hur ska vi kunna låta bli? Icke kladdig snuskladdkaka, Knaprig höstgryta med fågelbajs och grisblod, Trollkok för att bli äckelmagad och illamående, Grötröra bestående av gardiner, suddigum, strålkastarljus och banan. Jag rör i min smet med en åra.
Jessicas recept blev inte ett recept, utan nåt helt annat som hon inte vill läsa upp. Och precis så är det när man skriver och när man går på skrivarkurs. Ibland blir det inte som man har tänkt sig. Ibland blir det ingenting alls. Det blir vad det blir och det är bra. Och en sak är helt säker: Det kan inte bli fel!
– Det enda som spelar roll är ATT man skriver, säger Jessica. För varje gång man sätter pennan mot pappret blir man lite bättre.;
Viktigt med fika
Sen delar Jessica ut tråkiga meningar till oss. Hon ber oss att göra om dem så mycket vi kan, så att de blir matigare.
– Träna på att skriva så vi ser bilder, säger hon.
Hon tipsar oss också om att slänga in så mycket detaljer som vi bara kan i texten. För stryka kan man göra efteråt.
Och alla skriver. Utom jag. Jag lyckas inte få ner nånting och blir glad när det är dags för fika.Medan vi fikar så läser vi upp för varandra. Jessica ger respons.
– Jag ser det framför mig! Tjusigt!;
– Jag gjorde två texter...ska jag bara läsa upp en? frågar Kerstin.
– Läs gärna upp båda, säger Jessica. Om du vill.
Kul med skrivarkurs
Jessica säger att det finns inget såhär gör man när man skriver. Själv skriver hon miljarder sidor av text. Hon säger att det är viktigt att skriva mycket och själv komma på hur man funkar.
– Och det är det bara ni själva som vet, säger hon.
– Vad är det som är så bra med skrivarkurs då? frågar jag.
Tjejerna svarar att det är roligt, att man får göra övningar som man inte har gjort förut. Att man lär sig nya sätt att tänka på. Att det är fint att vara i samma rum som andra som skriver. Och att man känner sig mycket mer kreativ än i skolan.
– Vet ni vad jag gillar så himla mycket? säger Jessica. Er fantasi! Sluta aldrig att fantisera!
Av Tove Berggren